„Azt hiszem, a cenzúra provokálása messzemenően nemes piréziánus cselekedet” (Első Piréz)
A cenzúra provokálása
Hogy mennyire tisztázatlan, mi tartozik az új magyar médiatörvény hatálya alá és mi esik kívül rajta, jól mutatja a Népszava esete. Eredetileg kormányzati kezdeményezésre indított a felelős médiabiztos eljárás egy cikkhez fűzött olvasói kommentek okán, később két illetékes is azt nyilatkozta, a komment, a fórum és a blog nem esik a médiatörvény hatálya alá. Akár esik, akár nem, én még a látszólag mentesítő nyilatkozatok megjelenése előtt akciót indítottam: azt akartam tesztelni (nó jó, bevallom, leginkább csak a hecc kedvéért), reagál-e bármi módon bármilyen hatóság vagy hivatal két olyan állításra, amely az Index feltételezése szerint a a Népszava elleni eljárást elindíthatta. Akciómat napi blogomban hirdettem meg Cenzúraprováció címen az alábbiak szerint:
Mivel sem Orbáncban szenvedő beteg képével, sem politikusportréval nem akartam oldalamat elcsúfítani, egy szép sárga orbáncfű-virágot választottam akcióm jelképéül.
Később két kiegészítést fűztem posztomhoz:
Frissítés – 1: egy másik blogomban szavazni is lehet az állítások igazságtartalmát illetően: Orbáncfű-akció
Frissítés – 2. Július 2. Megszakítom akciómat, mivel a Médiatanács szóvivőjének tegnap délután kiadott nyilatkozata szerint „nem tartoznak például a blogok, a fórumozás és a kommentek a médiatörvény hatálya alá, mert a médiatörvény a médiaszolgáltatásokra és a sajtótermékekre vonatkoznak – és az említettek nem tartoznak ezen kategóriákba” – ezért remélhetőleg a Népszava elleni eljárás is semmisnek minősül. Ha mégsem, akkor az Orbánfű-akció kiterjesztett formában azonnal újraindul.
Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy a két cenzúraprovokáló állítást ne tartanám továbbra is maximálisan érvényben lévőnek.
Nos, a Facebookon valóban leálltam az akcióval, a szavazás azonban folyik, s egyáltalán nem kétséges, hogy a cenzúraprovokáló állításokat illetően mi az olvasók véleménye: